






Her får du et lækkert ride fra Anatolians dejlige Dry Series. Og ja – dejligt er det i hvert fald, hvis du er til sprøde og mørke bækkener.
Netop dette 20” ride er lidt af en letvægter, hvilket især kommer til udtryk i måden, det reagerer på. Her er vi tættere på et light ride – ja, nogle vil endda kalde det et crash/ride. Det afhænger i høj grad af, hvem der spiller på det, og hvor hårdt der bliver spillet.
Spiller du i et mindre, minimalistisk setup med KUN ét bækken, er det her et virkelig stærkt valg. Det kan nemlig lidt af det hele og fungerer både som ride, crash og klangfarve – alt efter hvordan du bruger det.
Klangen er fantastisk! Har du kontrollen i hænderne og spiller ved moderat lydstyrke, så tjek lige, hvor fedt det kan lyde.